Ofeliya Əkbərova o insanlardandır ki, gənclik illərindən öz həyat yolunu düzgün müəyyən edə bilib və artıq 40 ildir ki, bu yolda inamla, böyük həvəslə, işindən zövq alaraq irəliləyir. Ofeliya müəllim 1986-cı ildə rayonumuzdakı peşə məktəbinin dərzi qrupuna daxil olub və 1989-cu ildə həmin məktəbi fərqlənmə diplomu ilə bitirib.
Yiyələndiyi peşə vərdişlərini daha da təkmilləşdirmək və biliklərini artırmaq istəyən gənc qız bundan sonra Gəncə Yüngül Sənaye texnikumunda təhsil alıb və göndərişlə doğma məktəbə, bu dəfə istehsalat təlimi ustası kimi qayıdıb.
1991-ci ildən fasiləsiz olaraq dərzi qrupunda tələbələrinə sevdiyi peşənin incəliklərini öyrədir.
Söhbət zamanı Ofeliya müəllim bildirdi ki, əmək fəaliyyətinə başladığı illər olduqca ağır idi. Ölkədə müharibə gedirdi. Kəlbəcərin işğalından sonra isə məktəbdə keçmiş məcburi köçkünlər məskunlaşdılar. Dərs keçmək, tələbələrə nəyisə öyrətmək üçün şərait yox idi. Buna baxmayaraq, məktəbdə işlər davam edirdi.
Müharibənin başa çatması, yurd-yuvalarından didərgin düşmüş insanların geri dönməsi ilə Tərtər Peşə Məktəbinin həyatında yeni mərhələ başladı. Əsaslı təmirdən sonra emalatxanalar, sinif otaqları ən müasir avadanlıqlarla təchiz olundu, istehsalatda daha çox tələbat olan peşələr üzrə əlavə qruplar açıldı.
Hazırda Ofeliya müəllimin qrupunda 18 tələbə var. Emalatxanaları kimi, bu gənclərin üzləri də işıqlıdır. Əl qabiliyyətlərinə isə söz ola bilməz. Divarları bəzəyən müxtəlif milli geyimlər, uşaqlar üçün hərbi paltarlar və digər bir-birindən gözəl əl işləri onların zəhmətinin məhsuludur. Bunların sırasında həm ustanın, həm də gənclərin ən çox fəxr etdikləri və qürurla hazırladıqları 25 metr uzunluğunda olan milli bayrağımız xüsusi yer alır.
Ofeliya müəllim deyir:
–Qrupumuzda qızlarla yanaşı oğlanlar da təhsil alırlar. İlk növbədə onlara öhdəmizdə olan avadanlıqlarla məsuliyyətlə, səliqəli davranmağı öyrədirəm. Dərzi peşəsi sadə olduğu qədər də çətindir. Bu peşəni seçənin səbri bol, zövqü isə çox gözəl olmalıdır. Uşaq-ların zövqlü olması hazırladıqları geyimlərdən görünür. Bunların bəzək işlərinin çoxu əllə görülüb. Buna görə də bayram şənliklərində, müxtəlif tədbirlərdə bizə müraciət edir, bunlardan istifadə edirlər.
Öyrəndik ki, qrupun tələbələri ilə birlikdə Ofeliya müəllim daha çox tələbat olan geyimlərin sayını, çeşidini artırmaq istəyir. Bu işdə ona Aytən Quluzadə, Cəmilə Balakişiyeva, Səbinə Məmmədli, İlahə İsmayıllı, Gülüstan Baxşəliyeva və başqaları həvəslə kömək edirlər
Bu günlərdə Ofeliya xanım Tərtər Rayon İcra Hakimiyyəti tərəfindən Fəxri fərmanla təltif olunub. O deyir:
–Rayon rəhbərliyi tərəfindən zəhmətimin qiymətləndirilməsi yeni uğurlarımza yol açır. Hər bir tərtərli kimi mən də çalışacağam ki, məktəbimizin kollektivi ilə, tələbələrimlə birlikdə ümumi işimizə öz töhfəmizi verək.
SVETLANA BAĞIROVA
Prezident İlham Əliyevin 4 fevral 2026-cı ildə Əbu-Dabidə “Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı”nın təqdimolunma mərasimində çıxış edib. Ölkə başçısı çıxışında bildirib ki, ilk növbədə, bu mükafata görə münsiflər heyətinə dərin minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin banisi, mərhum Şeyx Zayedin adını daşıyan bu mükafata layiq görülmək mənim üçün böyük şərəfdir. O, elə bir böyük lider idi ki, onun uzaqgörənliyi və fəaliyyəti BƏƏ-ni dünyanın ən firavan və ən uğurlu ölkələrindən birinə çevirmişdir. Şeyx Məhəmməd atasının inkişaf, tərəqqi və davamlı müasirləşmə siyasətini davam etdirir.
1996-cı il fevralın 2-də keçirilən Azərbaycan Gənclərinin I Forumunda Ulu Öndər Heydər Əliyev gənclər qarşısında tarixi bir vəzifə qoymuşdur: “Hər bir Azərbaycan gənci hər şeydən çox, hər şeydən artıq müstəqil Azərbaycanın bu günü, gələcəyi haqqında düşünməlidir”.
DOST xidmətləri şəbəkəsinin ölkə boyu genişləndirilməsi istiqamətində növbəti addım olaraq Tərtər rayonunda Qarabağ Regional DOST Mərkəzinin DOST filialı fəaliyyətə başlayıb.
Möhtərəm Prezidentimiz İlham Əliyev cənabları 20 Yanvar 2026-cı il tarixində İsveçrənin Davos şəhərində keçirilən Dünya İqtisadi Forumu çərçivəsində “Euronews” televiziya kanalına verdiyi müsahibədə qeyd olunur ki, Azərbaycanın müasir dövrdə beynəlxalq siyasətdə tutduğu mövqeyin, qlobal proseslərə baxışının və strateji prioritetlərinin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Simvolik olaraq 20 Yanvar tarixində baş tutan bu müsahibə, həm də Azərbaycan xalqının müstəqillik və suverenlik uğrunda apardığı mübarizənin mahiyyətinin dünyaya bir daha xatırladılması kimi dəyərləndirilə bilər.
Bölgənin digər ölkələri-uzun illər Gürcüstan, indi isə artıq Ermənistan enerji ehtiyatlarını Azərbaycandan idxal edir. Avropa və Avropa İttifaqı ilə isə enerji əməkdaşlığımız artmaqdadır. Artıq 16 ölkəyə təbii qaz ixrac edirik və onların 10-u Avropa İttifaqının üzvüdür. Boru kəməri qazı ilə coğrafi əhatəsinə görə Azərbaycan dünyada birinci yerdədir.Azərbaycan təbii resurslara, nəqliyyat sisteminə və müasir boru kəmərlərinə malikik. Bir çox Avropa ölkəsi ilə yaxşı münasibətlərimiz var və bu, onlar üçün öz enerji təhlükəsizliyini gücləndirmək imkanıdır. Azərbaycan üçün isə bu, premium bazarda ehtiyatlarımızı satmaq fürsətidir. Baxmayaraq ki, qazı təkcə Avropaya satmırıq, bu yaxınlarda Suriyaya da ixrac etməyə başlamışıq. Ancaq qiymət baxımından ən yaxşı bazar, əlbəttə ki, Avropa bazarıdır.
Azərbaycan xalqının qəhrəmanlıq səhifəsi olan 20 Yanvar faciəsindən 36 il keçir. Keçən bu illər ərzində xalqımız hər il 20 Yanvar faciəsini kədər və böyük qürur hissi ilə qeyd edir. Çünki 20 Yanvar faciəsi Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş qanlı cinayət olsa da, həm də Azərbaycan xalqının qəhrəmanlıq manifesti, azadlıq mücadiləsidir.
19 yanvar 2026-cı il tarixində Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın oğlu Bilal Ərdoğan ailə üzvləri ilə birlikdə Tərtər rayonuna səfər edib.